
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1 mm |
| Thickness | 0.88 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 46 V |
| Operating Supply Voltage | 52 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 52 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 700 mV |
| Max Output Voltage | 46 V |
| Duty Cycle | 95 % |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| Output Type | Transistor Driver |
| Switching Frequency | 35 kHz to 500 kHz |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$2.32205
Ext.Price$2.32205
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.32205 | $2.32205 |
| 10 | $1.95955 | $19.59550 |
| 25 | $1.79892 | $44.97300 |
| 50 | $1.65146 | $82.57300 |
| 100 | $1.51611 | $151.61100 |
| 300 | $1.46189 | $438.56700 |
| 500 | $1.40960 | $704.80000 |
| 1000 | $1.36304 | $1363.04000 |
